Effective. Confidential. Results-Driven.

Aurixa Legal & Advisory Firm.

New restrictions on investigative powers of state officials

The new decision of the Constitutional Court limit investigative powers of state officials. A dusk of the "fishing around" practice. A scope of an investigation must be clearly defined before the investigation begins...

 

V hlavní roli Ústavní soud

Úředníci mají rozsáhlé pravomoci. Největší nevoli podnikatelů budí přepadové kontroly úředníků přímo v sídle firem. Neohlášeně vám můžou přijít na kontrolu finanční úřady, živnostenské úřady, ČOI, ČIŽP, hygiena, inspektoři práce, stavební úředníci, památkáři, atd., a to i opakovaně. Nejširší oprávnění pak mají antimonopolní úředníci. V únoru Ústavní soud konečně rozhodl, že i kontroly musí mít řád. Svým rozhodnutím potvrdil, že ani úředníci nemohou vstupovat do společností jen tak. Úředníci musí mít k prohlídce nebo kontrole důvodné podezření a především soudní příkaz. Navíc, každé místní šetření úředníků může být přezkoumáno soudem. Ústavní soud tak podle vzoru evropských soudů i na papíře zdůraznil, že také úředníci u nás musí respektovat základní práva a svobody. Právo na soukromí převážilo nad úřednickou mocí.

Nelegální důkazy nelze použít

Všechny důkazy, které úředníci zabaví při šetření, které není v souladu s pravidly, jsou ilegální. Tyto důkazy, resp. nedůkazy, není možné použít pro  zahájení řízení, ani další řízení a mají být zničeny. Rozhodnutí, které je založeno na takových ilegálních důkazech je nezákonné a je možné ho zcela zrušit, zlikvidovat.

Konec „fishing around

Úředníci by si tak měli vice rozmyslet návštěvy sídel společností jen tak, „naslepo“ s tím, že třeba naleznou nějaké důkazy o případné protiprávní činnosti, tzv. fishing expeditions. Jejich práce by se mohla stát velmi snadno zcela zbytečnou.

Kudy na úředníky

S tímto rozhodnutím souvisí i řada dalších omezení pravomocí úředníků, jako je  např. podání vysvětlení,  výslechy, poskytování informací, komunikace s právním zástupcem. Znalý podnikatel tak nemusí být jen hříčkou v rukách úředníků. Má i dobré nástroje,  jak se bránit.

Rada na závěr

Před kontrolou si s úředníky ověřte a upřesněte důvod návštěvy, zamýšlený rozsah šetření. Zkontrolujte všechna oprávnění úředníků ke kontrole. 

Pokud by vás zajímalo více, jsme vám k dispozici.

Kontakt

AURIXA s.r.o., advokátní kancelář

Florentinum Recepce C
Na Florenci 2116/15
110 00 Praha 1 – Nové Město
Česká republika

+420 227 023 851
aurixa@aurixa.com

IČ: 036 22 118
DIČ: CZ 036 22 118