Die neuen Beschränkungen der Befugnisse der Beamten bei einer Untersuchung

Die neue Entscheidung des Verfassungsgerichts schränkt beträchtlich die Befugnisse der Staatsbeamten bei einer Gesellschaftuntersuchung ein? Das Ende von "fishing expeditions". Die gegenständliche Substanz jeder Untersuchung muss vor der Durchführung der Untersuchung in einer formellen schrifltlichen Enstcheidung "klar und eindeuting" beschrieben sein...

 

V hlavní roli Ústavní soud

Úředníci mají rozsáhlé pravomoci. Největší nevoli podnikatelů budí přepadové kontroly úředníků přímo v sídle firem. Neohlášeně vám můžou přijít na kontrolu finanční úřady, živnostenské úřady, ČOI, ČIŽP, hygiena, inspektoři práce, stavební úředníci, památkáři, atd., a to i opakovaně. Nejširší oprávnění pak mají antimonopolní úředníci. V únoru Ústavní soud konečně rozhodl, že i kontroly musí mít řád. Svým rozhodnutím potvrdil, že ani úředníci nemohou vstupovat do společností jen tak. Úředníci musí mít k prohlídce nebo kontrole důvodné podezření a především soudní příkaz. Navíc, každé místní šetření úředníků může být přezkoumáno soudem. Ústavní soud tak podle vzoru evropských soudů i na papíře zdůraznil, že také úředníci u nás musí respektovat základní práva a svobody. Právo na soukromí převážilo nad úřednickou mocí.

Nelegální důkazy nelze použít

Všechny důkazy, které úředníci zabaví při šetření, které není v souladu s pravidly, jsou ilegální. Tyto důkazy, resp. nedůkazy, není možné použít pro  zahájení řízení, ani další řízení a mají být zničeny. Rozhodnutí, které je založeno na takových ilegálních důkazech je nezákonné a je možné ho zcela zrušit, zlikvidovat.

Konec „fishing around

Úředníci by si tak měli vice rozmyslet návštěvy sídel společností jen tak, „naslepo“ s tím, že třeba naleznou nějaké důkazy o případné protiprávní činnosti, tzv. fishing expeditions. Jejich práce by se mohla stát velmi snadno zcela zbytečnou.

Kudy na úředníky

S tímto rozhodnutím souvisí i řada dalších omezení pravomocí úředníků, jako je  např. podání vysvětlení,  výslechy, poskytování informací, komunikace s právním zástupcem. Znalý podnikatel tak nemusí být jen hříčkou v rukách úředníků. Má i dobré nástroje,  jak se bránit.

Rada na závěr

Před kontrolou si s úředníky ověřte a upřesněte důvod návštěvy, zamýšlený rozsah šetření. Zkontrolujte všechna oprávnění úředníků ke kontrole. 

Pokud by vás zajímalo více, jsme vám k dispozici.

Kontakt

AURIXA s.r.o., advokátní kancelář

Florentinum Recepce C
Na Florenci 2116/15
110 00 Praha 1 – Nové Město
Česká republika

+420 227 023 851
aurixa@aurixa.com

IČ: 036 22 118
DIČ: CZ 036 22 118